Počas dvojdňovej návštevy amerického veľvyslanca v Košiciach a v gemerskom regióne navštívil Adam Sterling aj Občianske združenie Fundament v Rimavskej Sobote.
V priestoroch organizácie sa diskutovalo na dva hlavné témy a to o postavení maďarskej národnostnej menšiny v regióne a o možnostiach neziskových organizácií prispieť k rozvoju mnohonásobne znevýhodneného gemerského regiónu. Predseda organizácie Štefan Hajdú hovoril o stave regiónu v minulosti, keď v regióne prekvitalo poľnohospodárstvo a spracovateľský priemysel, ktorý dával ľuďom prácu. Po nežnej revolúcii poľnohospodárska výroba postupne upadala a s ním sa po privatizácii zlikvidoval aj potravinársky priemysel. Nedostatok pracovných miest v regióne nie je len problémom príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny, ale aj tu žijúcich Slovákov a Rómov, ktorí odchádzajú za prácou do vyspelejších regiónov a zahraničia.
Veľvyslanca zaujímalo aj to prečo bola v regióne tak značná podpora Kotlebovej strany vo voľbách. Hajdú vidí podporu strany hlavne z dôvodu, že Kotlebova strana dostala značné množstvo protest hlasov kvôli nečinnosti a nesplnením sľubom terajšej vlády a predchádzajúcich vlád riešiť problémy na Gemeri a na druhej strane je tu vysoké percento nízko kvalifikovaných voličov, ktorí uveria populistickým riešeniam, ktoré Kotlebova strana ponúka.
V ďalšej časti diskusie sa hovorilo o možnostiach rozvoja regiónu v budúcnosti, ktorí môže nastať oživením poľnohospodárstva a spracovateľského priemyslu, podporou malého a stredného podnikania a rozvojom turizmu. Zvýšením dostupnosti regiónu výstavbou kvalitnej rýchlostnej cesty Bratislava – Košice. Hajdú sa vyjadril, že by bolo vhodné podporu zaostalých regiónov zagarantovať prijatím vhodného zákona na čo neziskový sektor už dlhodobo tlačí, ale zatiaľ žiadna vláda ochotu prijať takýto zákon neprejavila. K rozvoju regiónu môžu v značnej miere prispieť aj neziskové organizácie realizovaním svojich projektov zo štrukturálnych fondov a dostupných grantových zdrojov k tomu je však potrebné neziskovky inštitucionálne posilňovať a odbúrať byrokraciu spojenú s projektmi, nakoľko sú organizácie finančne aj kapacitou ľudských zdrojov poddimenzované.
V závere sa americký veľvyslanec poďakoval za informácie a sľúbil, že bude pozorne sledovať vývoj v regióne a svojimi možnosťami pomôže pri urýchlení jeho rozvoja.